30.08.2021
Юрій Рибачук, dr inż, старший викладач кафедри ВВ і ОВ ХНУМГ ім. О.М. Бекетова;
Лариса Рибачук, директор ТОВ «НП РІКОМ»
За часів відсутності електронної системи публічних закупівель ProZorro щодо створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення у організацій-виконавців, що зналися на цих системах, не виникало питань який має бути її склад. Всі чітко розуміли, що має бути географічний опис мереж, додаткова необхідна інформація до них. А з 1993 року, з появою можливості гідравлічного моделювання мереж водопостачання та водовідведення – з’явилася і третя складова опису мереж, яка дозволила проводити оптимізацію їх роботи. Фактично, саме цих три складових геоінформаційної (інформаційно-розрахункової) системи повністю описують інженерні мережі водопостачання та водовідведення. І, відповідно, договори на створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення цих організацій-виконавців з замовниками (не «підглядуючи» один виконавець до іншого), завжди були практично однаковими. Тобто, мав місце абсолютно професійний підхід.
Поява електронної системи публічних закупівель ProZorro, безумовно, щодо створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення має позитивну сторону, а саме, ормування конкуренції, що є рушієм прогресу для самих систем в цілому. Проте, нажаль, є і негативна сторона широкої відкритості будь-якої інформації – недобросовісна конкуренція. І з 2017 року таких прикладів чимало, це і «допомога в відправці на відпочинок конкурента до санкційного списку», це і повна кваліфікаційна невідповідність при «шаленому» бажанні «робити» (прошу не путати з терміном «зробити») ГІС мереж водопостачання та водовідведення, це і, «дно» – підробка документів для участі в публічній закупівлі.
Саме з цих причин назріла необхідність поставити потенційних виконавців (а місцями і замовників) створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення в професійні рамки. Тому, з початку 2021 року на замовлення Асоціації водоканалів України «Укрводоканалекологія» почала працювати професійна команда з формування Державного стандарту України щодо створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення.
Нижче хочемо Вам навести інформацію, яка має скласти основу майбутнього Державного стандарту України щодо створення геоінформаційних (інформаційно-розрахункових) систем мереж водопостачання та водовідведення.
Геоінформаційна система (Інформаційно-розрахункова система) мереж
водопостачання та водовідведення (ГІС (ІРС) ВП ВВ) – це комплекс, що забезпечує збір, обробку, зберігання, графічне відображення, систематизацію даних з метою їх ефективного використання при вирішенні наукових і прикладних завдань, пов’язаних з інвентаризацією, аналізом, моделюванням тапрогнозуванням технологічного процесу роботи систем мереж водопостачання та водовідведення.
Необхідність розробки геоінформаційних систем (Інформаційно-
розрахункових систем) мереж водопостачання та водовідведення:
Проблеми в експлуатації мереж водопостачання та водовідведення:
Мета створення геоінформаційної системи (Інформаційно-розрахункової
системи) мереж водопостачання та водовідведення – проведення інвентаризації та виконання гідравлічних розрахунків для послідуючої оптимізації технологічного процесу роботи систем мереж водопостачання і водовідведення та економії енергетичних ресурсів.
Геоінформаційна система (Інформаційно-розрахункова система) мереж
водопостачання та водовідведення (ГІС (ІРС) ВП ВВ) як комплекс складається з:
Програмне забезпечення (ПЗ) «Система мереж водопостачання» –
багатокористувацьке програмне забезпечення, яке включає в себе інформаційну частину, що дозволяє візуалізувати карти, план-схеми у векторному і растровому вигляді та схеми систем мереж водопостачання в географічних проекціях, провести інвентаризацію всіх елементів мереж водопостачання з урахуванням подальшої можливості проведення необхідних гідравлічних розрахунків великого обсягу і будь-якої складності в розрахунковій частині.
Програмне забезпечення ГІС (ІРС) ВП та ВВ, виконане по варіанту «Єдине вікно» по своїй суті є завершеним програмним забезпеченням, набагато простішим в порозумінні і зручнішим в використанні для оператора геоінформаційної системи, а також більшість основних операцій в програмному забезпеченні за цим варіантом проводиться з суттєвою економією часу;
І на завершення, інформація щодо до назви ДСТУ. Якщо розглянемо схему ПОСЛУГА, то чітко видно, що запропонована на сьогоднішній день назва «Водопостачання та водовідведення. Настанови щодо проведення паспортизації систем водопостачання та водовідведення для створення геоінформаційних систем та гідравлічних моделей» описує тільки складову Геоінформаційної системи мереж водопостачання та водовідведення, а саме, ГІС платформа мереж ВП та ВВ (Основа – інвентаризація мереж з натурним уточненням).
Тому, все таки має бути інша назва ДСТУ, яка відповідає створенню геоінформаційної системи (ІРС) мереж водопостачання та водовідведення в повному обсязі: «Водопостачання та водовідведення. Настанови щодо проведення інвентаризації та створення гідравлічних моделей з метою формування геоінформаційних систем (інформаційно-розрахункових систем) мереж мереж водопостачання та водовідведення».
Саме назва з таким змістом відповідає ДСТУ та кінцевій меті створення ГЕОІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ (ІНФОРМАЦІЙНО-РОЗРАХУНКОВИХ СИСТЕМ) МЕРЕЖ ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ.
ТОВ “НП РІКОМ”
61085, Україна, м. Харків,
вул. Академіка Проскури ,
буд. 1, корпус 45, а/с 8716
e-mail: rikom.llc@gmail.com